PG, VG A MOŻE MIX? RODZAJE PŁYNÓW BAZOWYCH I ICH WPŁYW NA LIQUID
Liquid to nie tylko baza, dodatek smakowy i nikotyna. Te trzy składniki są najbardziej znane dla większości vaperów, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Markowe liquidy (czytaj: nie samogony) składają się z ponad 20 różnych substancji. W zależności od grupy smakowej (słodkie, owocowe, tytoniowe, miętowe) i producenta liquidy różnią się recepturami. To te mniej znane (i niedostępne do kupienia) składniki decydują o efekcie finalnym odczuwalnym dla vapera. Posmak, lepkość, konsystencja, smak na wejściu, smak na wyjściu, odczuwalne nuty smakowe istniejące równolegle do głównego smaku... etc. To właśnie te parametry liquidów są najtrudniejsze do uzyskania dla osób mieszających własne płyny do napełniania e-papierosów/modów w warunkach domowych.
O końcowym charakterze liquidu decyduje obecność w recepturze tych mniej znanych składników. Ich rodzaj i ilość są unikalne dla różnych producentów i najczęściej stanowią tajemnicę receptury.
Kupując liquid nie mamy wpływu na zawartość oraz rodzaj tych dodatków specjalnych.
One po prostu są częścią składową receptury. Mamy natomiast wpływ na rodzaj i skład tzw. bazy. Czyli płynu (substancji) która jest podstawą i nośnikiem dla pozostałych dodatków z których składa się liquid. Mowa o glikolu propylenowym (PG, propylene glycol)
oraz naturalnej glicerynie (VG, vegetable glycerin).
Podsumujmy zatem jak różne płyny bazowe wpływają na parametry płynów do napełniania papierosów elektronicznych.
100% PG:
Liquidy oparte na czystym glikolu propylenowym (100% PG) są nieco rzadsze od tych opartych wyłącznie na glicerynie (100% VG). PG jest znacząco lepszym nosicielem smaku niż VG, jest neutralny (nie dodaje własnego posmaku) oraz daje mocniejsze wrażenie tzw. 'kopa w gardło' (ang. throat hit). Glikol zachowuje neutralność i nie zmienia smaków słodkich z jednoczesną tendencją do zachowania neutralności dla smaków innych niż słodkie. Specyfiką PG jest jednak nieco mniejsza ilość wytwarzanego dymu. Większość atomizerów działa lepiej i mniej awaryjnie z liquidami wykorzystującymi PG jako podstawowy składnik. Większość producentów wprowadza na rynek płyny oparte wyłącznie na czystym PG. Jeżeli na opakowaniu nie ma wyraźnego oznaczenia można domniemywać że w 99% płyn jest oparty na 100% PG.
100% VG:
Czysta gliceryna (100% VG) jest znacznie bardziej gęsta od glikolu, nie jest aż tak dobrym nosicielem smaku i dodaje do płynu własny, słodkawy posmak. Dla tego podkreśla wyrazistość słodkiej rodziny liquidów i tłumi pozostałe smaki. W zależności od smaku i prywatnych upodobań e-palacza może to być wadą lub zaletą. VG nie daje aż tak dobrego efektu tzw. 'kopa w gardło' jak płyny oparte na PG. Zaletą gliceryny jest bardziej obfita produkcja chmury (dymu) oraz fakt iż może być ona wykorzystywana w przypadku uczulenia na PG. Liquidy oparte na czystej glicerynie są znacznie gęstsze od tych opartych wyłącznie na glikolu propylenowym (100% PG). Dla tego nie mogą być one stosowane w niektórych urządzeniach do e-palenia (papierosach elektronicznych). Niektóre atomizery wymagają częstszego czyszczenia a ich żywotność jest krótsza gdy pracują z liquidami opartymi na czystej glicerynie. Częstym problemem* jest 'zapychanie' się atomizera przy drip-tipie lub niedostateczne spływanie z watki skutkujące jej przypalaniem (*w zależności od rodzaju/typu e-papierosa).
PG/VG mix (PGV lub VPG):
Najlepszy wybór łączący zalety obu światów i wzajemnie kompensujący ich wady. Liquidy oparte na mieszaninie glikolu propylenowego z gliceryną odznaczają się największą uniwersalnością i mogą być stosowane we wszystkich urządzeniach do e-palenia. Wyrazistość smaku niesionego przez PG oraz mocny 'kop' jest złagodzony obecnością VG. Słodkie smaki nie są nadmiernie podkreślane a pozostałe zbytnio tonowane. Dodatkowo zawartość gliceryny znacząco poprawia jakość i gęstość chmury oraz nadaje płynowi idealnej konsystencji.
PEG-400/PEG400:
Rzadziej spotykany w liquidach glikol polietylenowy. Jest alternatywą do glikolu propylenowego (PG). Ze względu na niższą temperaturę wrzenia stosowany w liquidach przeznaczonych do tzw. e-papierosów ,niskotemperaturowych'.